راهنمایی مشتریان

محصولات بدون تست حیوانی چه خصوصیات و ویژگی‌هایی دارند؟


اگر این سوال برای شما پیش آمده که محصولات بدون تست حیوانی چه ویژگی‌هایی دارند و چگونه می‌توان این محصولات را تهیه کرد، ادامه این مطلب را از دست ندهید. شما در این مقاله به جواب تمام سوالاتتان درباره‌ی این محصولات دست میابید. علاوه بر این‌ها ما به شما محصولات مطمئن که تست حیوانی ندارند را معرفی می‌کنیم.

تست حیوانی چیست؟

به طور مختصر به آزمایش‌های نهایی محصولات آرایشی و بهداشتی بر روی حیوانات تست حیوانی می‌گویند. برخی از برندهای آرایشی برای مطمئن شدن محصول خود آن را  روی حیوانات آزمایش می‌کنند. با این کار آن‌ها متوجه می‌شوند که محصولشان مناسب عرضه هستند یا خیر. ممکن است بعد از آزمایش حیوان حساسیت نشان دهد و آن‌ها مجددا به تولید محصولی جدید می‌پردازند.

تمامی فعالان محیط زیست و بسیاری از افراد این کار را یک ظلم بزرگ در حق حیوانات می‌دانند. در واقع کشته شدن تعداد زیادی از حیوانات به خاطر زیبایی افراد جلوه خوبی ندارد. همین حس باعث شده بسیاری از مردم به نداشتن تست حیوانی لوازم آرایشی توجه کنند. آن‌ها معتقدند که نباید یک حیوان به خاطر زیبایی چند ساعت ما از دنیا برود.

اما با همه‌ی این‌ها بسیاری از برندها که در ادامه از آن‌ها نام برده‌ایم از تست حیوانی استفاده می‌کنند. مخصوصا برای لوازم آرایشی‌های حساسی مانند ریمل و خط چشم، جانداران زیادی از دنیا رفته‌اند. این آزمایش‌ها یک ظلم بزرگ در حق حیوانات است که روزانه بسیاری از مردم با آن‌ها مقابله می‌کنند. حتی بانوان زیادی نداشتن تست حیوانی را یکی از معیارهای مهم در انتخاب لوازم آرایشی می‌دانند. آن‌ها حتی حاضر نیستند از برندی که روی حیوانات آزمایش می‌کند خرید کنند و آن‌ها را برند ظالم می‌نامند.

در نقطه مقابل برندهای ظالم، برندهای آرایشی بدون ظلم یا Cruelty-Free قرار دارند. محصولات کرولتی فری هیچ گونه تست حیوانی ندارند و روی بسته‌بندی تک تک اين محصولات کلمه Cruelty-Free درج شده است. حتی سازمانی با نام Cruelty Free International تاسیس شده تا با آزمایش‌های حیوانی مقابله کند. آن‌ها سعی دارند هر روز بیشتر از همیشه به حقوق حیوانات احترام بگذارند تا زیر دست انسان‌ها آسيب نبينند.

تست محصولات آرایشی روی حیوانات

تست حیوانی روی چه حیواناتی انجام می‌شود و چه تاثیری دارد؟

واقعا ناراحت‌کننده است که با این حجم از پیشرفت تکنولوژی برخی برندها از تست حیوانی استفاده می‌کنند و ما امروزه درباره‌ی این موضوع برای شما می‌نویسیم. این تست‌ها آن‌قدر زیاد هستند که سالانه حدود ۳۸ هزار حیوان جان خود را از دست می‌دهند.

برای این آزمایش‌‌ها، محصولات را در نزدیک حیوانات قرار می‌دهند. آن‌ها به اجبار یا تصادفی این مواد جدید را می‌خورند یا بو می‌کنند. حتی در برخی موارد به اجبار مواد شیمیایی را در حلق آن‌ها فرو می‌برند یا در چشمانشان تزریق می‌کنند. حتی فکر کردن به این قضیه که یک موجود زنده به دست آزمایش‌های انسان بمیرد دردناک است و اجباری بودن این آزمایشات به دردناکی آن می‌افزاید.

اگر حیوانات واکنش بدی به این مواد نشان ندهند به معنای خوب بودن نتیجه آزمایشات است. اما همیشه اینطور نیست. بسیاری از آزمایش‌ها نتیجه منفی دارند و جان‌دار را دچار حساسیت‌های شدید می‌کنند. می‌توان گفت زندگی یک حیوان آزمایشگاهی چند روز بیشتر نیست؛ یا در این آزمایش جانش را از دست می‌دهد یا در آزمایش بعدی.

اکثر حیواناتی که مورد این آزمایش‌ها قرار می‌گیرند خرگوش‌ها هستند. اما از حیوانات دیگری مانند موش، خوکچه هندی، میمون، گربه و سگ نیز استفاده می‌شود.

 • خرگوش: آزمایش‌ بر روی خرگوش‌ها بین ۲۸ تا ۹۰ روز طول می‌کشد. این آزمایش‌ها به صورت استنشاق، بلعیدن، تزریق روی پوست و چشم آن‌ها انجام می‌شود. معمولا خرگوش‌های باردار طعمه خوبی برای این آزمایش‌ها هستند، ولی متاسفانه سرنوشت تلخی در انتظارشان است. آن‌ها نهایتا بعد از ۹۰ روز با یک بچه در شکم از بین می‌روند.
 • موش: از دو نوع موش در تست‌های لوزام آرایشی استفاده می‌شود. بر روی موش‌های صحرایی و معمولی به روش‌های مختلفی آزمایش انجام می‌دهند. معمولا برای تست حساسیت، محصول مورد نظر را پشت گوش موش‌های معمولی می‌مالند و چند روز بعد از دریافت نتیجه می‌میرند. موش‌های صحرایی برای خوردن، استنشاق و تست بر روی پوست استفاده می‌شوند. ناراحت کننده است که بگوییم موش‌های باردار نیز مانند خرگوش‌ها طعمه خوبی برای این آزمایش‌های ظالمانه هستند.
 • خوکچه هندی: آزمایشات آلرژیک روی این حیوانات دوست داشتنی امتحان می‌شوند. موهای آن‌ها را می‌تراشند و تولیداتشان را به صورت مستقیم با پوست خوکچه تماس می‌دهند. در صورت نشان ندادن حساسیت، محصول وارد بازار می‌شود و بعد از اتمام آزمایش این حیوان نیز کشته می‌شود.
 • میمون، گربه و سگ:  آزمایش بر روی این ۳ حیوان کمتر از بقیه است. اما همچنان دیده می‌شود که برای انواع تست‌ها به اجبار و بی‌رحمانه از این حیوانات استفاده می‌کنند.
پودر تثبیت‌کننده آرایش فلورمار

مشاهده و خرید پودر تثبیت کننده آرایش فلورمار (برند بدون تست حیوانی)

به غیر از تست حیوانی چه روش‌هایی برای آزمایش محصولات آرایشی و بهداشتی است؟

با مدرن شدن جوامع بشری روش‌های مختلفی برای جایگزینی تست حیوانی وجود دارد. یکی از روش‌های قدیمی که امروزه هم وجود دارد، تست بر روی انسان است. این کار به صورت داوطلبانه انجام می‌شود و شخص مورد نظر اقدام به تست محصول می‌کند، در نهایت نتیجه ثبت می‌شود.

روش‌های آزمایش فراوانی به وجود آمده‌اند که می‌توان جیگزین تست حیوانی کرد. دقت این آزمایش‌ها هر روز بیشتر می‌شود و نیاز برندها را به تست حیوانی کمتر می‌کند.

کرم پودر نوت (Note)

مشاهده و خرید کرم پودر نوت (برند فاقد تست حیوانی)

چرا و چگونه محصولات بدون تست حیوانی پدید آمدند؟

حامیان حقوق حیوانات همیشه به دنبال جلوگیری از سوء استفاده‌های برندهای آرایشی بودند. آن‌ها بعد از ۱۳ سال تلاش مداوم توانستند اتحادیه اروپا را مجاب کنند تا قوانینی بر علیه آن‌ها قرار دهد. از آن به بعد از طرف اتحادیه اروپا آزمایش لوازم آرایشی بر روی حیوانات ممنوع اعلام شد.

در سال ۲۰۲۱ توجه به این موارد بیشتر از همیشه اوج گرفت. تعداد حامیان حیوانات بعد از انتشار فیلم “رالف را نجات دهید” (Save Ralf) بیشتر از همیشه شد و روزانه به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. تاثیر این فیلم آنقدر بالا بود که جنبشی به نام رالف را نجات دهید راه افتاد. خیلی از بانوان استفاده از محصولات با تست حیوانی را کنار گذاشتند و با اشتراک گذاری فیلم رالف افراد بیشتری را به این جنبش دعوت کردند.

فیلم “رالف را نجات دهید” سرگذشت یک خرگوش آزمایشگاهی را نشان می‌دهد که در اثر این آزمایش‌ها چه بلایی سرش می‌آید. موضوع پر اهمیت آن به همراه داستانی جذاب تاثیر این جنبش را بسیار زیاد کرده است.

https://youtu.be/G393z8s8nFY
https://www.aparat.com/v/P49W3?t=5
BB کرم فارماسی (Farmasi)

مشاهده قیمت و مشخصات BB کرم فارماسی (برند بدون تست حیوانی)

چگونه می توان فهمید که محصول دارای تست حیوانی است؟

دو روش مطمئن برای یافتن برندهای بدون تست و دارای تست حیوانی را برایتان آورده‌ایم. اولین راه دقت به بسته‌بندی محصول است. از آن‎‌جایی که برندهای دارای تست حیوانی ظالم شناخته می‌شوند، کلمه Cruelty Free روی هیچ یک از اجزای آن محصول دیده نمی شود. راه دوم که مطمئن‌تر است، سرچ کردن در سايت‌ها و اپلیکیشن‌های شناسایی این نوع محصولات است.

برای این کار شما می‌توانید از سایت پتا استفاده کنید و یا از اپلیکیشن Bunny free کمک بگیرید. کافی است نام برند مد نظرتان را در یکی از آن‌ها سرچ کنید. اگر با اخطاری مانند warning روبرو شدید آن برند دارای تست حیوانی است و در لیست برندهای بدون ظلم قرار نمی‌گیرد. اگر محصول یا برند فاقد تست حیوانی باشد در نتایج شما ظاهر می‌شود.

تنها مشکل راه دوم دربرنداشتن تمامی برندها در سایت است؛ اما مطمئن باشید تمامی برندهای مطرح و معروف جهان را شامل می‌شود.

اسکراب و لایه‌بردار بادی‌شاپ (Bodyshop)

مشاهده و خرید اسکراب و لایه بردار بادی شاپ (برند بدون تست حیوانی)

کدام برندها از تست حیوانی استفاده نمی‌کنند؟

کمپانی‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند در هیچ کدام از مراحل تولیدشان (از مواد اولیه گرفته تا آزمایش نهایی) تست حیوانی ندارند. اگر همیشه دوست داشتید از محصولاتشان استفاده کنید ولی فرصتش را نداشته‌اید، بهانه بسیار خوبی است که به سراغ علاقه دیرینه خود بروید و یکی از محصولات مورد نظرتان را امتحان کنید.

 1. داو (DOVE)
 2. فلورمار (FLORMAR)
 3. نوت (NOTE)
 4. باباریا (BABARIA)
 5. وت اند وایلد (Wet N Wild)
 6. بادی شاپ (Body Shop)
 7. روولوشن (Revolution)
 8. فنتی (FENTY)
 9. گلدن رز (GOLDEN ROSE)
 10. نیکس (NYX)
 11. فارمسی (FARMASi)
 12. گارنیه (GARNIER)
 13. بالم بالم (BALM BALM)
 14. آردل (ARDELL)
 15. کاتریس (CATRISE)
 16. کیکو (KIKO)

چرا برندهای خارجی گران قیمت و معروف از تست حیوانی استفاده می‌کنند؟

برندهای مطرح از تست حیوانی استفاده می‌کنند تا داده‌هایی را برای دفاع از خود هنگام شکایت مصرف‌کنندگان در دست داشته باشند. آن‌ها می‌دانند که حتی از دید FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) نتایج آزمایش‌های حیوانی را نمی‌توان به طور دقیق به انسان تعمیم داد. حتی اگر محصولات یا لوازم آرایشی حیوان را بیمار، کور یا مسموم کند، بازهم تمامی آن‌ها به بازار عرضه می‌شوند.

هنگام شکایت علیه یک کمپانی، برندها از این واقعیت نابرابری انسان با حیوان استفاده می‌کنند. آن‌ها نتایج منفی واقعی را پنهان می‌کنند و ترجیح می‌دهند به جای افشای حقیقت در دادگاه، هزینه نارضایتی را پرداخت کنند.

علاوه بر این‌ها فعالیت و فروش در بازار بزرگ چین نیازمند داشتن تست حیوانی است. سوددهی و فروش بالا در این بازار اغلب برندها را وسوسه می‌کند که از آزمایش‌های خود دست نکشند و همیشه مطرح باشند.

سایه چشم نوت (Note)

مشاهده و خرید سایه چشم نوت (برند بدونه تست حیوانی)

آیا برندهای ایرانی از تست حیوانی استفاده می‌کنند؟

بیشتر برندهای ایرانی ادعا می‌کنند که از تست حیوانی استفاده نمی‌کنند اما نمی‌توان به حرف آن‌ها کاملا اعتماد کرد. زیرا سیاست‌های پیچیده تجارتی وجود دارد که در تخصص ما نیست. همچنین مدرکی مبنا بر اینکه محصولات بدون تست حیوانی تولید می‌شوند وجود ندارد. اگر قصد خرید از برندهایی را دارید که صد در صد فاقد تست حیوانی هستند، به لیست بالا مراجعه کنید.

سایه چشم نیکس (NYX)

مشاهده و خرید پالت سایه چشم نیکس (برند بدون تست حیوانی)

آیا محصولات بدون تست حیوانی قابل اطمینان هستند؟

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تست حیوانی، قطعی نبودن جواب آن است. زیرا ممکن است روی بدن انسان نتیجه‌ای متفاوت داشته باشد. پس نمی‌توان گفت که با تست حیوانی به نتیجه قطعی دست می‌یابیم و محصولی امن خواهیم داشت.

روش‌های جدید آزمایشگاهی با دستگاه‌های مدرن برای تست لوازم آرایشی به وجود آمده‌اند تا نیاز ما از تست حیوانی کمتر شود. جای هیچ نگرانی نیست. حتما قبل از عرضه به بازار جهانی، آزمایش‌های مختلفی انجام می‌شود تا بی‌ضرر بودن آن محصول ثابت شود و شرکت‌ها بتوانند از سازمان بهداشت جهانی مجوز بگیرند.

روش‌های آزمایشی بدون تست حیوانی

 • آزمایش روی گیاهان
 • تست روی جسد حیوان مرده
 • استفاده از مانکن یا آدمک
 • ایجاد شبیه‌ساز کامپیوتری
 • استفاده از سلول‌های بنیادی
 • و …

در نهایت آزمایش بر روی انسان است که می‌تواند به ما نتیجه دقیق‌تری بدهد و هیچ‌کدام از این روش‌ها نتیجه قطعی ندارند.

شامپو باباریا (Babaria)

مشاهده و خرید شامپو مو باباریا (برند بدون تست حیوانی)

جمع‌بندی

در کل اگر به حیوانات اهمیت می‌دهید هنگام خرید لوازم آرایشی برندهای دارای تست را فاکتور بگیرید. حق هیچ حیوانی نیست که به خاطر زیبایی افراد از بین برود و تمامی آن‌ها باید بتوانند در آزادی زندگی کنند. اگر این موضوع هنوز هم برایتان واضح نیست و اهمیت ندارد، کافیست تا فیلم آزمایش تست حیوانی را در گوگل سرچ کنید و ببینید. شاید نظر شما عوض شد و به جمع هواداران حیوانات در این مورد پیوستید.

هنگام خرید لوازم آرایشی فاقد تست حیوانی به کلمه Cruelty-Free روی محصول دقت کنید که نشان‌دهنده‌ی عدم آزمایش آن برند روی حیوانات است. نام برندهای بدون تست و دارای تست حیوانی را بشناسید و آن‌ها را به اطرافیان خود معرفی کنید. سعی کنیم یکدیگر را با موضوعات مهم جهانی آشنا کنیم. هم‌چنین بیاموزیم که تنها کیفیت برند را مد نظر نگیریم، بلکه به رفتار انسانی و صلح‌جویی آن نیز توجه کنیم.

اگر انیمیشن “رالف را نجات دهید” را ندیده‌اید، حتما ۴ دقیقه برای دیدنش وقت بگذارید. همان‌طور که Humane Society International (جامعه بین المللی رفتار انسانی) در این انیمیشن می‌گوید: «هیچ حیوانی نباید به اسم زیبایی بمیرد و زجر بکشد، به جامعه بین اللملی رفتار انسانی کمک کنید تا آزمایش بر روی حیوانات را در سراسر جهان ممنوع کنیم.»

مشاهده بیشتر

سامد

برنامه‌نویس و طراح سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا