میکاپ و آموزش

پودر بیک چیست؟


دنیای بی‌انتها و جذاب لوازم آرایشی هر بار مانند شعبده بازی ماهر، معجزه جدیدی از آستین بیرون می‌آورد. یکی از بهترین محصولاتی که در چند سال اخیر وارد بازار شده است، انواع پودر بیک و فیکس‌کننده‌های کاربردی برای کمک به دوام و ماندگاری آرایش است. بیک bake در اصطلاح به معنای پختن است و در ادامه‌ی مقاله خواهیم دید که چگونه این ماده نگهدارنده، آرایش را تکمیل و ماندگار می‌کند. دقیقا مانند غذایی جاافتاده، آرایش شما هم حالت جا افتاده و مات به خود خواهد گرفت.

کاربرد پودر بیک

پودرهای بیک در پاسخ به این نیاز آرایشی خانم‌ها در سراسر دنیا وارد بازار شده‌اند؛ اکثر افراد هنگام آرایش با مشکل جمع شدن و چین خوردن کرم پودر و کانسیلر یا چرب شدن نقطه‌ای صورت آشنا هستند. با ورود پودرهای بیک به لیست لوازم آرایشی، انقلابی در سبک آرایش به وجود آمده است. البته سبک آرایشی کیم کارداشیان، هدی بیوتی و بلاگرهای مطرح در جا انداختن استفاده از این محصول را نیز نباید از نظر دور داشت.

پودرهای بیک بافتی بسیار نرم و سبک دارند و همین ویژگی کمک می‌کند تا به اصطلاح به راحتی روی پوست صورت بخوابد. در زمان استفاده از این محصول مشاهده خواهید کرد که ابتدا پوست صورتتان به حالت غیر معمولی سفید می‌شود؛ اما اصلا جای نگرانی نیست چون بعد از پاک کردن این پودر، پوستتان حالت مات و طبیعی به خود می‌گیرد.

معنی بیک کردن آرایش

شاید با این اصطلاح آرایشی زیاد مواجه شده باشید. بیک کردن آرایش صورت جهت افزایش ماندگاری آرایش انجام می‌شود. در واقع زمانی از اصطلاح بیک کردن آرایش صورت استفاده می کنیم که بخواهیم با انواع پودر بیک دوام آرایش را زیاد کنیم و پوشش مات و مخملی به نمای نهایی آرایش صورت بدهیم. پودر بیک مانع از ماسیدن مواد آرایشی روی پوست می‌شود.

پودر بیک چیست؟

نحوه استفاده از پودر بیک

استفاده از پودر بیک آخرین مرحله از آرایش صورت به حساب می‌آید. نخست کرم پودر خود را بزنید و آن را به خوبی محو کنید. برای پوشاندن نقاط تیره پوست، مانند زیر چشم و اطراف لب از کانسیلر مناسب استفاده کنید. حالا به کمک یک اسفنج مرطوب، لایه‌ای ضخیم از پودر بیک را بردارید و آن را خیلی آرام و با ضربه‌های آهسته روی پوست خود بزنید.

بعد از اینکه پودر را در نواحی مورد نظر زدید، حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد با استفاده از یک براش بادبزنی نرم، پودر اضافی و باقی مانده را از صورت خود پاک کنید.
این زمان تقریبی مکث برای پاک کردن باقی‌مانده پودر بیک از روی صورت به این دلیل است که است که اجازه دهید چربی کرم پودر و کانسیلر جذب پودر شود و در نهایت پودر بیک بتواند به شکل موثری ماندگاری آرایش را بالا ببرد. علاوه بر این، با این کار احتمال ایجاد خطوط ریز و چین و چروک در صورت نیز کم می‌شود.

اما برای بیک کردن مناسب صورت به چه ابزاری نیاز دارید؟ استفاده از یک اسفنج بیوتی بلندر مرطوب بهترین وسیله است. علاوه بر این می‌توانید از انواع براش‌های آرایشی مانند براش مخصوص کرم پودر نیز استفاده کنید. در نهایت برای پاک کردن پودر از روی صورت هم باید از یک براش پهن سبک مانند براش بادبزنی استفاده کنید.

به این نکته نیز دقت داشته باشید که بعد از استفاده از پودر بیک دیگر نیازی به استفاده از پنکک برای تکمیل آرایش خود نخواهید داشت.

پودر بیک را به چه نواحی از صورت باید زد؟

 • خط خنده :

از پودر بیک می‌توانید روی خط خنده خود که کنار لب هاست استفاده کنید تا خط خنده شما را محو کند.

 • زیر چشم و خط اخم:

تقریبا زیر چشم همه خانم‌ها خطوط ریز و چین و چروک‌هایی وجود دارد که پس از آرایش جمع می‌شوند و کیفیت آرایش و ظاهر شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. شما می توانید از پودر بیک برای زیر چشم و خط اخم استفاده کنید.

 • تی زون:

تی زون به قسمت T صورت گفته می شود؛ یعنی پیشانی و بینی. کسانی که قسمت تی زون صورتشان چرب است می توانند از پودر بیک استفاده کنند تا مانع برق افتادن قسمت T صورتشان شوند و آرایشی مات و طبیعی برای مدت زمان طولانی‌تری داشته باشند.

پودر بیک را به کدام نواحی صورت باید زد؟
 • چانه:

در بین دارندگان پوست چرب، بیشترین قسمت صورت که پس از آرایش حالت چرب به خودش می‌گیرد، چانه است. برای مات کردن و جلوگیری از برق افتادن چانه خود می‌توانید از پودر بیک در این قسمت استفاده کنید.

کاربردهای دیگر پودر بیک در آرایش

 • کاربرد دیگر پودر بیک این است که از آن به عنوان زیرساز آرایش خود استفاده کنید. با عملکردی شبیه به پرایمر، پودر بیک می‌تواند باعث ماندگاری طولانی مدت آرایش شما شود.
 • پودر بیک راهی برای برجسته کردن گونه‌ها: خط زیر گونه های خود را در نظر بگیرید و درست زیر آن از پودر بیک استفاده کنید. بعد از پودر بیک از رژگونه استفاده کنید. اینگونه می‌توانید گونه‌های برجسته و زیبا داشته باشید. خصوصا با استفاده از رژگونه مایع آرایش شما تکان نخواهد خورد.
 • قبل از آرایش چشم مقداری از پودر بیک را پشت پلک خود بزنید و سپس از سایه استفاده کنید. این‌گونه می‌توانید ماندگاری سایه خود را بالا ببرید و از ماسیدن آن پشت پلک جلوگیری کنید.
 • قبل از استفاده از رژ لب، مقداری پودر بیک روی لب خود بزنید، این کار به دوام رژ لب شما کمک می‌کند و جلوه‌ای مات و طبیعی به لب‌های شما خواهد داد.
 • با استفاده از پودر بیک صورت خود را روشن تر کنید؛ اگرنمای نهایی آرایشی که انجام داده‌اید کمی تیره است و می‌خواهید پوستتان روشن‌تر شود، مقدار کمی از پودر بیک را روی تمام قسمت صورت خود بزنید. با این کار آرایش شما روشن‌تر شده و حالتی مات و طبیعی به خود می‌گیرد.
کاربردهای پودر بیک آرایش

تفاوت پودر بیک و فیکساتور

شاید در نظر بسیاری به دلیل شباهت های پودر بیک و انواع فیکساتور این دو محصول آرایشی یکی تلقی شود، ولی بین نوع کارکرد و نتیجه نهایی آن تفاوت هایی وجود دارد.

فیکساتور چیست؟

فیکساتور به معنی ماده تثبیت کننده آرایش است و در رنگ‌های روشن تا تیره و در مدل‌های مختلف مات و شاین در بازار موجود است. از فیکساتور در آخرین مرحله آرایش استفاده می‌شود. با استفاده از فیکساتور، آرایش تثبیت شده و ماندگار ماندن آن بیشتر می‌شود.

فیکساتورها در دو نوع عرضه می‌شوند:
– فیکساتورهای پودری
– فیکساتورهای محلول
اسپری فیکساتور و پودر فیکس از رایج‌ترین تثبیت کننده‌ها به شمار می‌آیند.

 • یکی از تفاوت های پودر بیک با پودر فیکس این است که پودر بیک فقط در نوع مات وجود دارد و پس از استفاده از آن پوست مات می شود. اما پودر فیکس هم نوع مات دارد و هم نوع درخشان و شما می‌توانید با توجه به نوع آرایشتان از هر نوع آن که تمایل داشتید استفاده کنید.
 • از دیگر تفاوت‌های پودر بیک با پودر فکیس رنگ آن‌ها است. پودر بیک دارای رنگدانه های سفید است ولی بعد از استفاده از آن تغییر زیادی در آرایش صورت شما ایجاد نمی شود و رنگ پوست را خیلی تغییر نمی‌دهد.
 • از پودر بیک می توان فقط روی یک سری از نقاط صورت که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم استفاده کرد. این در حالی است که از پودر فیکس یا فیکساتور روی کل صورت می توان استفاده کرد.
 • پودر بیک فقط یک نوع دارد و آن هم پودری است. بنابراین هنگام استفاده از آن باید از براش یا اسفنج استفاده کرد. اما فیکساتورها هم نوع پودری دارند و هم نوع محلولی؛ فیکساتور پودری را باید با براش روی صورت پخش کرد. از فیکساتورهای محلولی می توان روی کل صورت اسپری و دوام و زیبایی آرایش را بیشتر کرد.

مشخصات پودر بیک با کیفیت

 • باید فاقد مواد افزودنی سیلیکا، دی اکسید تیتانیوم و زینک‌اکساید باشد.
 • بافتی نرم و سبک داشته باشد و در عین حال موجب مخملی و مات شدن آرایش شود.
 • پودر بیک با کیفیت باعث خشکی پوست نمی‌شود.
 • دارای رنگدانه های پودری است که بتواند چربی و روغن اضافه پوست را جذب کند.

چند پیشنهاد جذاب

۱) برند رولوشن یکی از برترین برندهای تولید کننده لوازم آرایشی در دنیا است. رولوشن دو رنگ مختلف پودر بیک برای رنگ های مختلف پوست به بازار عرضه کرده است. پودربیک لیس رولوشن به رنگ طبیعی و با ته رنگ صورتی است و برای افرادی که پوست گندمی و مایل به سبزه دارند انتخاب مناسبی است.

پودر بیک رولوشن مدل لیس

خرید پودر تثبیت کننده آرایش رولوشن مدل لیس

مدل دیگر پودر بیک با نام بانانا و با ته رنگ زرد برای کسانی تهیه شده که پوست های سبزه تیره دارند.

۲) پودر ثتبیت آرایش از برند فلورمار نیز یکی دیگر از محصولاتی است که برای بیک کردن آرایش می‌توانید از آن استفاده کنید. با استفاده از این پودر، آرایش شما برای مدت طولانی‌تری بدون هیچ مشکلی روی پوست باقی می‌ماند و دچار پفکی شدن کرم پودر نخواهید شد.

پودر تثبیت کننده آرایش فلورمار

خرید پودر تثبیت کننده آرایش فلورمار شماره ۰۰

پودر بیک با دارا بودن ویتامین های A ,E و امگا ۶ علاوه بر حفظ آرایش و دوام آن، موجب تقویت پوست شما با مواد مغذی نیز خواهد شد.

مشاهده بیشتر

سامد

برنامه‌نویس و طراح سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا